W hołdzie chrzanowskim Żydom: uroczystość upamiętniająca ich historię i tragiczny los
Symboliczne kamienie i zapalone znicze, położone na tablicy, która służy jako przypomnienie o chrzanowskich Żydach, były centralnym punktem uroczystości, której towarzyszył wykład na temat tych dawnych wydarzeń. Wszystko odbyło się w Muzeum Chrzanowa. Kamil Bogusz, dyrektor placówki, podkreślał, że nie tylko wspomniana tablica znajdująca się na miejscu dawniej istniejącej synagogi, ale również symboliczna wierzba Estery są dzisiaj żywymi monumentami wspominającymi tragiczne wydarzenia Drugiej Wojny Światowej zaistniałe na terenie Chrzanowa.
Uczestnicy wydarzenia byli wzruszeni obecnym momentem i chwilą, do której zmierzaliśmy. Co roku Chrzanów oddaje hołd swoim współobywatelom. Przed wojną, aż połowa populacji miasta to byli Żydzi z Chrzanowa. Choć sytuacja demograficzna dziś jest inna, pamięć o nich pozostaje żywa – zgodnie podkreślają uczestnicy uroczystości.
Prawie 8 tysięcy Żydów zamieszkiwało Chrzanów w pierwszej połowie roku 1939, tworząc nieco ponad połowę ludności całego miasta. Ta sytuacja nagle uległa zmianie z wybuchem II wojny światowej, podczas której miasto straciło połowę swojej populacji.