Trzebinia w ruchu
Małopolskie Dni Dziedzictwa Narodowego
W ramach tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Narodowego osoby zainteresowane będą mogły wziąć udział w różnych aktywnościach. Mowa tu m.in. o spacerach, pielgrzymowaniu, sporcie, turystyce czy innej aktywności fizycznej. A to zaledwie część programu. Dzięki wydarzeniu uczestnicy mogą odkrywać ciekawe, małopolskie miejsca, obiekty oraz postaci. Event odbędzie się w dwóch turach. Pierwsza będzie miała już miejsce w ten weekend, tj. w sobotę 11 września oraz w niedzielę 12 września, natomiast druga – w weekend 18-19 września. Trzebinia również weźmie udział w tym wydarzeniu.
Co odbędzie się w ramach wydarzenia?
Uczestnicy będą podróżować po Małopolsce. Pierwsza w kolejności jest Trasa Małopolska, która odbędzie się już w ten weekend. Podróż rozpocznie się na drodze żelaznej nr 103, jest to stacja w Regulicach przy ul. Kolejowej 6. Właśnie tutaj podróżnicy odwiedzą Trzebinię, natomiast pozostałymi miejscowościami będą Siersza Wodna oraz Skawce. Co ciekawe podróż odbędzie się drezyną. A wszystko pod okiem przewodnika. Dalej, w Chrzanowie będzie można podziwiać Fabrykę Lokomotyw, natomiast w Jaszczurowej zwiedzimy Pałach Thetschlów. Warto wspomnieć w kilku słowach o tym obiekcie. Jest to zabytek wyjątkowo cenny w tym regionie, natomiast oprócz wrażeń estetycznych ma także wartość historyczna. Powstał w stylu angielskim, natomiast ciekawostką jest to, że pałac liczy sobie więcej lat niż przylegające doń jezioro.
Kolejną trasą, będzie Trasa Krakowska. Ten event rozpocznie się 18 września w sobotę, a zakończy 19 września w niedzielę. Wycieczka rozpocznie się od zwiedzania zabytkowej kamienicy przy ul. Szpitalnej 15, natomiast obecnie znajduje się tam Kasa Oszczędności Miasta Krakowa. Budynek jest historyczny, wielokrotnie zmieniał swoją funkcję, a w środku nie brakuje zabytkowych obiektów – np. mebli z epoki. Kolejnym punktem zwiedzania będzie kościół i klasztor Pijarów, ulokowany przy ul. Pijarskiej 2. Styl budowli jest późnobarokowy, natomiast w środku znajduje się wiele zabytków i ciekawych rzeźb. Ostatnim punktem tej trasy będzie park im. Henryka Jordana.