Remont Rynku a prace archeologiczne: możliwe opóźnienia i ciekawe znaleziska
Prace modernizacyjne, które obecnie mają miejsce na Rynku, podobnie jak poprzednie, będą poprzedzone badaniami archeologicznymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że te ostatnie mogą przyczynić się do opóźnień w zakończeniu prac remontowych.
W kontekście II etapu odnowy Rynku planowane jest stworzenie nowoczesnej fontanny, z wykorzystaniem technologii „DRY PLAZA”, nazywanej także „mokrym chodnikiem” lub fontanną bez lustra wody. W ramach inwestycji przewidziane jest również urządzenie terenów zielonych, posadzenie dwóch drzew oraz instalacja ławek, siedzeń, koszy na śmieci i lamp.
Spory obszar Rynku został ogrodzony metalowymi barierkami, pełniąc rolę placu budowy. To właśnie na tym terenie w przeszłości znajdował się Ratusz oraz miejski budynek mieszczący izbę sądową i więzienie. Dodatkowo, na tym terenie mieściła się studnia.
Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie, wyraża nadzieję na interesujące odkrycia archeologiczne. „Jeśli 20 lat temu podczas poprzedniej modernizacji Rynku nie usunięto i nie wywieziono całego materiału archeologicznego, to możemy spodziewać się ciekawych znalezisk. Prace prowadzi świetny zespół archeologów pod kierownictwem dr Marcina Czarnowicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy wcześniej nadzorowali prace przy odbudowie cmentarza z czasów I wojny światowej.”