Renowacja pałacu w Młoszowej
Droga inwestycja ratunkiem dla pałacu
Wielu mieszkańców powiatu chrzanowskiego kojarzy pałac, który stoi w Młoszowej, w gminie Trzebinie. Obiekt ten wymaga remontu, już od jakiegoś czasu. Pałac należy do władz Akademii Górniczo-Hutniczej z siedzibą w Krakowie. Chcą one wyremontować wszystkie obiekty, które znajdują się w ich posiadaniu. Chodzi też o to, aby te zabytki zyskały nowe role. Mowa tu o funkcjach naukowych, edukacyjnych, badawczych. Zabytki mają także być miejscem organizacji konferencji, zaś poza tym ma być to stałe miejsce wystaw. Jak wiadomo każda inwestycja pochłania pewną ilość pieniędzy. Również i to przedsięwzięcie do tanich nie należy. AGH postanowiła w tym celu poszukać dofinansowania.
Koszt inwestycji
W sprawie dofinansowania AGH porozumiała się już z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu inwestycja pozyska niezbędne dofinansowanie. Co ważne, w ramach przedsięwzięcia możemy spodziewać się powstania centralnego ogrzewania w Pałacu. Wiązać się to będzie z organizacją nowoczesnej kotłowni gazowej. Dodatkowo powstanie izolacja chroniąca instalację przed wilgocią oraz wilgocią. Dachy otrzymają ocieplenie. Przedsięwzięcie zakłada również termoizolację drzwi, stropów, ścian i okien. Inwestycja dotyczy nie tylko samego Pałacu w Młoszowej ale również budynku oficyny zegarowej.
Sednem inwestycji jest zapewnienie oby zabytkom odpowiedniej termomodernizacji. Dzięki temu oba budynki będą bardziej praktyczne. Oprócz wyżej wymienionych prac zabytki mają otrzymać fotowoltaikę oraz narzędzie pozwalające na ekonomiczne zarządzanie zasobami energetycznymi oraz ich wykorzystanie. Powierzchnia obu budynków, na której odbędzie się inwestycja wynosi ok. 3 tys. m2. Łączny koszt przedsięwzięcia to 14 mln złotych, natomiast z NFOŚiGW AGH pozyska 10 mln zł.
Ma być ekologicznie
Po wykonanych pracach zużycie energii w obu obiektach ma być znacznie bardziej ekologiczne niż jest to do tej pory. Mowa tutaj przede wszystkim o działaniu fotowoltaiki. Dzięki tej instalacji zużycie energii z nieodnawialnych źródeł ma spaść w skali roku o 70%, natomiast emisja dwutlenku węgla ma być zmniejszona o aż 80%.
Jeżeli interesują Cię aktualności z regionu, koniecznie zajrzyj na stronę: halokrakow.pl