Unikalna wystawa "Insygnia" w Chrzanowie: Odtworzone symbole koronacyjne Królestwa Polskiego
Nadchodząca wystawa w Muzeum w Chrzanowie jest z pewnością wyjątkowa, gdyż publiczność będzie miała okazję podziwiać „autentyczne” odtworzenia insygniów koronacyjnych Korony Królestwa Polskiego.
Wystawa, zatytułowana „Insygnia”, zostanie oficjalnie otwarta podczas wernisażu w piątek, 20 października. Miejsce to budynek główny Muzeum w Chrzanowie, usytuowany przy ul. Mickiewicza 13. Podczas tego wydarzenia odwiedzający będą mogli zapoznać się z wiernymi replikami najbardziej znaczących symboli królewskiej władzy, używanymi podczas ceremonii koronacyjnych polskich monarchów. To między innymi „Korona Chrobrego”, berło królewskie i jabłko.
Ciekawe może się wydawać, dlaczego mówimy o „autentycznych” replikach? Historia tych insygniów jest burzliwa. W październiku 1795 roku, kiedy Prusacy splądrowali Skarbiec Koronny, zrabowali i wywieźli insygnia koronacyjne. Następnie, w 1811 roku w Królewcu, przeprowadzono ich komisyjne zniszczenie. Złoto i srebro, które zostało pozyskane, wykorzystano do bicia monet, podczas gdy kamienie szlachetne i inne przedmioty nie wykonane z drogocennych metali sprzedano. Na szczęście, dzięki staraniom pana Adama Orzechowskiego, w latach 2002-2003 insygnia zostały odtworzone. Symbolicznym połączeniem odtworzonej „Korony Chrobrego” z oryginałem są pruskie monety, zawierające złoto z pierwotnej korony, które pan Orzechowski nabył – wyjaśnia Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.